Solvent kimya sektörü için önemli bir sorun çözücüdür. Fakat solvent kimya sektörüne sorun çözerken solvent zararları da bilinmelidir. Solvent çeşitleri kullanım alanına göre farklılıklar göstermektedir. Solvent ne işe yarar sorusuna ise hızlı çözücü olarak cevaplamak mümkündür.

Aseton Butil Asetat
Butil Di Glikol Butil Di Glikol Asetat
Butil Glikol Butil Glikol Asetat
Di Etilen Glikol N Butanol
Etil Asetat İzo Butil Asetat
İzobutanol İzopropil Akol - İPA
Metil Etil Keton Metoksi Propanol
Metoksi Propanol Asetat Mono Etilen Glikol
Mono Propilen Glikol Stiren Monomer

Solvent Kullanımı ve Çeşitleri

Solvent kimya sektöründe taşıyıcı, itici, inceltici veya çözücü olarak kullanılmaktadır. Metal sektörü için solvent ne işe yarar. Metal sektöründe yağ sökücü solvent olarak kullanılır. Kuru temizleme olarak adlandırılan sektörler için kuru temizleme solventi olarak solvent satışı vardır. Solvent çeşitleri metal ve hijyen ürünlerinde yağ çözücü solvent nedir olarak kullanımları vardır. Boya sökücü solvent nedir ve solvent temizleyici olarak boya öncesi hazırlıklarda kullanılır. Makine temizleme solventi ve mobilya temizleme solventi olarak da farklı alan kullanımları vardır. Solvent nafta gibi ürünlerin ise kendi içinde çeşitleri vardır. Solvent nafta sanayinin bir çok alanında kullanılmaktadır. Genel kullanım alanları yağ sökücü boya sökücü inceltici olarak değişmektedir. Çünkü sizin ismen tanıdığınız bir çok ürün aslında bu kategoriye girmektedir. Çünkü yerleşmiş kelime dağarcığında bir çok ürün bu grup altında tanımlanmaktadır.

Solvent Nafta ve Solvent zararları nelerdir

Kullanıcı açısından kullanım türüne göre farklı zararları vardır. Kanserojen kategoride olan solvent çeşitleri varken yüksek yanıcı olarak adlandırılan çeşitleri de vardır. Burada solvent zararları ayrım yaşanan ve çelişkide olan birkaç nokta vardır. Her solvent zararlı kanserojen veya yanıcı olarak adlandırmak mümkün değildir. Mesela örneklemek gerekir ise kolonya içerisinde kullanılan etil alkol yanıcıdır fakat kanserojen kategoriye girmez. Bunun için sds lerde belirtilen maruz kama sınırları çizilmiştir.

Aynı zamanda oje çıkartmak için kullandığınız aseton yüksek oranda zararlı olarak adlandırılmaktadır. Hatta sanayide satışı son kullanıcı sözleşmesi ile satılmaktadır. Fakat her evde alelade bulunmaktadır yüksek oranda yanıcı ve zararlıdır.

D-limonen olarak bilinen solventin maruziyet değeri sanayi açısından < 1 % ve altı iken çok sevdiğiniz bulaşık deterjanında % 5 vardır. Cam sil içerisinde satın aldığınız ipa alkol sanayi açısından yüksek risk teşkil eder. Fakat evlerde cam sil olarak kullanımı nerede ise olağandır. Sentetik tiner veya selülozik tiner sanayi açısından yüksek risk grubunda iken siz nalburlar dan istediğiniz kadar satın alma limitine sahipsiniz. Sanayimiz kullanım sınırlama ve taşıma ile ilgili eğitim süreçleri devam etmektedir.

Yağ Sökücü Solvent

Yağ sökücü solventler sanayinin bir çok alnında sıklık ile karşımıza çıkar. Metal temizleme için kullanılan yağ sökücü tipleri vardır. Tekstil sektörü için kullanılan makine temizleme solventi çeşitleri ve hareketli aksam tipleri vardır. Su bazlı olan yağ sökücü doğal solventler koruyucu katkılı yağ çözücü solvent gibi çeşitlilik mevcuttur. Daldırma püskürtme ve silme olarak kullanım imkanı vardır. Bu çeşitlilik birçok firma kendi çeşitliliği içinde ekonomik veya efektif çözüm sunması ile doğru orantı dadır. Çünkü metal için hızlı uçucu bir ürün talep edilir iken otomat sektörü için koruma ön plandadır. Çünkü temizleme solventi sonrası yüzey tamamen korumasız kalmaktadır. Bu nedenle kullanılacak alana göre özel çözümler sunmak sorunu bilmek gerekir.

Kuru Temizleme Solventi

Kuru temizleme solventi özel kuru temizleme makinelerinde kullanılır. Yüksek ısı dayanımı ile bilinen solventler grubundadır. Tamamen kapalı sistemde kullanılır buharına maruz kalmak kanserojen etki yapmaktadır. Bu nedenle kuru temizleme solventi tamamen kendine has üretilen makinelerde kullanılır. Metal sektöründe açık veya ısı ile kullanımı yasaktır. Isıtılarak kullanıldığında çok iyi metal temizleme solventi olarak bilinen kimyasalın bu şekilde kullanılması kanserojen ve yasaktır. Isı ile çıkan buhar çok tehlikeli olup direk ciğerler ve üreme sistemi üzerinde etkisi çok zararlıdır. Bu nedenle mutlaka maske eldiven ve koruyucu giysi kullanılmalıdır. Uygun kullanım şartları oluşması ancak güvenlik tedbiri alınarak sağlanır. İnsan hayatından daha önemli bir şey yoktur.

Mobilya Temizleme ve Boya Temizleme Solventi

Mobilya temizleme solventi kullanılacağı mobilya yüzeyine göre değişmektedir. Sektör genel olarak selülozik tiner kullansa da farklı çözümleri ve alternatifleri vardır. Genel yapı mobilya sektörü olduğu için yanıcı ürün kullanılmasın dır. Fakat lake mobilyalar için bu kullanım oldukça sıkıntılıdır. Çünkü yüzey oldukça parlak bez çiziği bile belli olmaktadır. Bu nedenle kullanılacak ürün seçimi yapılmadan önce mutlaka danışınız. Normal mobilya temizleme solventi lake mobilyalara zarar vermektedir. Deneme yapılarak satın alınması gereken ürünlerdir. Görünmeyen veya hurda bir yüzeyde deneyerek satın alınız.

Boya sökücü solvent kullanımları ise çok farklıdır. Çünkü boya sökümü yapılacak metalin veya plastiğin cinsi önemlidir. Boya sökücü kullanılacak boyanın cinsi önemlidir. Boya çözücü kullanılacak boyanın kalınlığı önemlidir. Boya sökücü ürünü sıcak veya soğuk kullanıma göre solventlerin çeşitleri değişmektedir. Bu tür ürünlerde proje bazlı çalışma yapılması gerekir. Çünkü istenilen özellik süre ve adet ile projelendirilmeden yapılacak işlemler genellikle hüsran ile sonuçlanır. Boya söküm tanklarının yapısı sistemin yapısı önemlidir. Kullanıcı açısından boya sökücü jel öncesi işlemler ve boya sökücü sonrası işlemler çok önemlidir buna göre proje yapılmalıdır.