Mono Sodyum Fosfat

Formül:  NaH2PO4
Kimyasal adı :Mono Sodyum Fosfat
Molar kütle:  119,98 g/mol
Erime noktası:
Yoğunluğu:
Görünümü : Beyaz toz veya kristalleri
CAS No: 7558-80-7

Tanımı

Monobazik sodyum fosfat ve sodyum dihidrojen fosfat olarak da bilinen monosodyum fosfat (MSP) dihidrojen fosfatlı (H2PO4-) anyonlu inorganik bir sodyum bileşiğidır. Birçok sodyum fosfattan biri, yaygın bir endüstriyel kimyasaldır. Tuz, susuz formda olduğu kadar mono- ve dihidratlar da bulunur.

Tuz fosforik asidin kısmen nötrleştirilmesi ile elde edilir. Monosodyum fosfatın pKa değeri 6.8-7.2’dir (pKa tayininde fiziko-kimyasal özelliklere bağlı olarak).

Bu tuzu 169 ° C’nin üzerinde ısıtmak karşılık gelen sodyum asit pirofosfatını verir:

2 NaH2PO4 → Na2H2P2O7 + H2O

Uygun vantilasyonu sağlanmış alanlarda kullanılmalıdır. Ciltle uzun süreli ve tekrarlı temasından sakınılmalı, solunmamalı, yutulmamalıdır. Kuru ve serin ortamlarda saklanmalıdır. Uyumsuz maddelerden uzak tutulmalıdır.

Kullanım Alanları

  • Hayvan yemi, diş macunu ve buharlaştırılmış süt ilave edilir. Bir koyulaştırıcı madde ve emülgatör olarak kullanılır.
  • Monosodyum fosfat, tuzlardaki magnezyum iyonlarının varlığını saptamak için kullanılır.
  • Gıdalarda tampon ve emulgatör olarak kullanılır. Soğutma işleminden önce yumurta sarı rengini korumak için, kuru toz meşrubatlarda, efervesan tozlarda ve laktasiflerde asit bileşeni olarak ve hazır pudinglerde jelleşme hızlandırıcısı olarak kullanılır.
  • Metal bitirme, asit tipi metal temizleyicilerde pH kontrol, su muamelesi, deterjanlar, tekstil, yağ delme çamuru, delici çamur muamelesi, dağıtıcı ajan, sertlik stabilizasyonu, peynir işleme (emülsifiye etme özellikleri yağın dağılmasına imkân verir ve kolay erimesini sağlar) gibi uygulamalarda kullanılır.